کلینیک محمدی
خدمات تخصصی کاشت مو و ابرو
سوالات متداول

مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب | مراقبت‌های مهم در دوران نقاهت

مریم جعفری
2 هفته پیش
خواندن 10 دقیقه
38 بازدید
خانه » وبلاگ » عمومی » مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب | مراقبت‌های مهم در دوران نقاهت
رفع غبغب

بهبود بعد از ساکشن غبغب در مقایسه با سایر روش‌های لیپوساکشن که در نواحی دیگر بدن انجام می‌شود، سریع‌تر صورت می‌گیرد؛ بدین دلیل که چربی و پوست کمتری از ناحیه چانه و گردن نسبت به نواحی مانند شکم و ران برداشته می‌شوند. کل فرآیند جراحی ساکشن غبغب هم کوتاه‌تر است و هم اینکه زیباجو بعد از عمل می‌تواند‌ به خانه برود؛ اما قبل از آن، پزشک یک‌سری مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب را به زیباجو توصیه می‌کند تا او با اجرای آن‌ها به روند بهبودی خود سرعت ببخشد و به نتیجه دلخواه برسد. در این مقاله از کلینیک محمدی به طور کامل در مورد مراقبت‌‌های بعد از عمل ساکشن غبغب صحبت می‌کنیم.

بعد از لیپوساکشن غبغب چه اتفاقی میفتد؟

چربی اضافی ممکن است به دلیل افزایش وزن، افزایش سن یا ژنتیک در ناحیه غبغب یا زیر چانه انباشته شود. در حالی که برخی افراد با غبغب خود مشکلی ندارد، اما بعضی دیگر به سراغ لیپوساکشن می‌روند تا ظاهری خود را جوان‌تر و زیباتر کنند. این عمل یک روش کم تهاجمی محسوب می‌شود که طی آن چربی اضافی زیر چانه از بین می‌رود. شما بعد از جراحی ساکشن غبغب نیاز به ریکاوری و مراقبت از خود دارید، زیرا بدنتان نسبت به عمل واکنش نشان می‌دهد. اتفاقاتی که بعد از عمل رخ می‌دهند و مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب را ضروری می‌کنند، شامل سه مورد زیر هستند:

عکس بلافاصله بعد از عمل ساکشن غبغب

تورم در ناحیه غبغب

شما احتمالاً بعد از عمل در ناحیه غبغب مقداری تورم و ناراحتی جزئی را تجربه خواهید کرد. احساس تورم خفیف تا متوسط در اطراف برش‌ها و در ناحیه تحت درمان معمول است. التهاب معمولاً چند روز پس از بهبودی به اوج خود می‌رسد و در عرض یک هفته فروکش می‌کند.

بهتر است از پزشک جراح پلاستیک خود بپرسید که آیا داروهای ضد درد و ضد التهاب در دوران نقاهت بی‌خطر هستند یا خیر. کارهایی مانند نوشیدن زیاد آب، پوشیدن لباس فشرده مخصوص غبغب (گن) و استفاده از کیسه یخ به کاهش ناراحتی و التهاب کمک می‌کنند. با کاهش تورم می‌توانید نتیجه عمل را به خوبی مشاهده کنید.

جای زخم ناشی از برش

برش یا اسکار ایجاد شده در حین لیپوساکشن غبغب معمولاً بسیار کوچک است. برش اغلب در یک ناحیه نامشخص مانند زیر چانه یا پشت گوش ایجاد می‌شود تا جای زخم پنهان بماند. از بین رفتن جای زخم به شرایط بدنی شما بستگی دارد، اما در همه زیباجویان تابع یکسری عوامل از جمله سن، سلامت عمومی و مهارت جراح بستگی است.

لازم به ذکر است که حتی اگر مقداری جای زخم قابل‌مشاهده باشد، معمولاً با گذشت زمان محو می‌شود. اکثر اسکارها در چند ماه اول پس از جراحی کم کم ناپدید می‌شوند. با این حال، مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب اهمیت زیادی دارند، زیرا هچکس دوست ندارد در زیر چانه خود جای زخم داشته باشد.

پوشیدن لباس فشرده یا گن

لباس فشرده یا گن یک محصول پوشیدنی نرم و انعطاف‌پذیر است که دور سر شما پیچیده می‌شود تا از پوست و بافت‌های زیر چانه در حین بهبودی حمایت کند. پوشیدن لباس فشرده ممکن است مهمترین‌ترین قسمت از فرآیند بهبودی ساکشن غبغب باشد، زیرا به سفت شدن پوست و رسیدن به نتیجه دلخواه کمک می‌کند.

استفاده از گن همچنین به تخلیه مایعات از ناحیه کمک می‌کند، جریان خون را افزایش می‌دهد و رشد بافت سالم را تحریک می‌کند. بسته به توصیه پزشک باید از لباس فشرده مخصوص گردن به مدت یک یا دو هفته و 24 ساعت در روز استفاده کنید. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که لباس فشرده را در شب به مدت چندین ماه پس از عمل بپوشید تا بهترین نتایج ممکن را بگیرید.

گن غبغب

مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب

شما پس از کاهش تورم تا یک هفته، نتایج عمل خود را مشاهده خواهید کرد. پوست شما به مدت سه تا چهار ماه پس از عمل به طور مداوم در اطراف ناحیه زیر چانه و بالای گردن سفت و منقبض می‌شود. پوست و عضلات این ناحیه پس از تقریباً چهار ماه در بهترین حالت خود قرار می‌گیرند و خط فک شما به خوبی دیده می‌شود.

اگرچه بهبودی کامل از ساکشن غبغب می‌تواند چندین ماه طول بکشد، اما تمام تورم و ناراحتی باید در هفته اول روند بهبودی کاهش یابد و شما باید بتوانید بیشتر فعالیت‌های عادی خود را در هفته دوم از سر بگیرید. همچنین با ادامه بهبود بافت‌های زیر چانه و بالای گردن، تغییرات چشمگیری در ظاهر خود مشاهده خواهید کرد. اگرچه ممکن است بعد از جراحی ناراحتی خیلی زیادی نداشته باشید، اما استراحت کردن و انجام مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب ضروری هستند. در ادامه به روند بهبودی بعد از عمل و مراقبت‌های لازم اشاره می‌کنیم:

روز اول

روز اول بعد لیپوماتیک غبغب احتمالاً درد کمی را احساس خواهید کرد، زیرا یک بی‌حس‌کننده موضعی همچنان ناحیه تحت عمل را بی‌حس نگه داشته است؛ اما با از بین رفتن اثرات بی‌حسی، کمی درد خواهید داشت. شما از ورزش کردن، خم شدن به جلو یا بلند کردن هر چیز سنگین برای محافظت از ناحیه تحت درمان محروم خواهید بود.

در این زمان باید لباس مناسب بپوشید و در خانه استراحت کنید. استراحت در فضای نشیمن خانه برای تماشای تلویزیون و سرگرم شدن در زمان بیداری ایده بسیار خوبی است. استفاده از کیسه‌های یخ و تهیه یک بالش مناسب با درجه پزشکی برای بالا نگه داشتن سر در زمان خواب نیز از طرف پزشک به شما توصیه می‌شوند.

هفته اول از مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب

هفته اول ریکاوری و انجام مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب اهمیت زیادی دارد، زیرا بدن شما در این مدت به سرعت در حال بهبود و اصلاح بافت‌های آسیب‌دیده است. همچنین احتمالاً بیشترین التهاب و ناراحتی را در این مدت تجربه خواهید کرد. اگرچه این عوارض جانبی برای اکثر زیباجویان خفیف هستند، ولی باید تا پایان هفته از بین بروند.

در صورت امکان، توصیه می‌کنیم چند روز اول بعد از عمل را از محل کار خود برای استراحت در خانه و تسهیل بهبودی مرخصی بگیرید. پس از آن، اگر به اندازه کافی احساس خوبی داشتید، کار کردن از راه دور (فریلنسری) را شروع کنید. با این حال، شما همچنان باید در بیشتر روز لباس فشرده را ببندید و سر خود را بالا نگه دارید.

عکس قبل و بعد از عمل ساکشن غبغب
عکس قبل و بعد از عمل ساکشن غبغب

 

هرگونه التهاب و تورم باید تا هفته دوم ریکاوری به طور کامل از بین برود و دیگر دردی نداشته باشید. برخی از پزشکان پوشیدن لباس فشرده را در روز و شب تا هفته دوم توصیه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر پوشیدن آن را فقط در شب پیشنهاد می‌دهند، در مورد اینکه کدام گزینه برای شما مناسب است، با پزشک خود صحبت کنید.

شما در طول هفته دوم باید بتوانید بیشتر فعالیت‌های عادی از جمله ورزش کردن سبک (پیاده‌روی) را از سر بگیرید. در این زمان باید تفاوت چشمگیری را در خطوط و مشخصات ناحیه چانه و بالا گردن مشاهده کنید. اکثر زیباجویان می‌توانند تمام فعالیت‌های عادی خود از جمله رفتن به محل کار یا دانشگاه را تا پایان هفته دوم بهبودی از سر بگیرند.

نکات مهم در مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب

مراقبت‌های بعد از عمل به بهبودی سریع‌تر کمک می‌کنند. بسیاری از زیباجویان تنها چند روز پس از لیپوساکشن خود احساس تقریباً طبیعی و عادی دارند (بدون درد و ناراحتی)، بنابراین ممکن است از ادامه مراقبت های بعد از عمل لیپوساکشن غبغب خودداری کنند؛ اما شما باید تا هفته دوم به مراقبت از خود ادامه دهید تا نتیجه دلخواه را ببینید. به یاد داشته باشید که احساس خوب در دوران نقاهت نشانه این است که شما در حال بهبودی هستید، اما هنوز به استراحت نیاز دارید. در ادامه به نکات مهم در مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب اشاره می‌کنیم:

سر خود را بالا نگه دارید

در طی بهبودی بعد از لیپوماتیک غبغب، مایعات در داخل و اطراف بافت محل جراحی تجمع پیدا می‌کنند. این مایعات باعث التهاب می‌شوند. بالا نگه داشتن سر باعث تخلیه این مایعات خواهد شد و به کاهش تورم کمک می‌کند. همچنین از ایجاد درد و ناراحتی ناشی از وارد آمدن فشار تصادفی به ناحیه تحت بهبود جلوگیری خواهد کرد. برای چند روز پس از عمل، بهتر است به پشت بخوابید و سر خود را با قرار دادن چند بالش زیر سر بالا نگه دارید. این کار به تخلیه سریع مایعات کمک می‌کند و روند بهبودی را سرعت می‌بخشند.

از کمپرس سرد استفاده کنید

سرما درمانی به خصوص در چند روز اول پس از عمل به کاهش التهاب و درد کمک می‌کند. یک کیسه یخ درجه پزشکی پر از ژل را انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی آن را در ناحیه آسیب‌دیده بگذارید. کیسه یخ را در یک حوله یا پارچه تمیز بپیچید و به آرامی آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه در ناحیه نگه دارید، این کار را چند بار تکرار کنید.

شما می‌توانید با خیال راحت از کمپرس یخ برای چند روز اول بعد از عمل استفاده کنید. در حالی که از کمپرس سرد بهره می‌برید، لباس فشرده را نیز بپوشید. لباس فشرده باید نازک باشد تا سرما به پوست نفوذ کند و اثر خود را بر جای بگذارد.

از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید

بلند نکردن وسایل سنگین از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب است. هنگامی که وسایل سنگین را بلند می‌کنید، بسیاری از عضلات بالاتنه از جمله گردن و فک خود را خم می‌کنید. عضلات این نواحی پس از لیپوساکشن غبغب حساس شده و براساس شکل جدید فک شما شروع به سفت شدن می‌کنند.

برای جلوگیری از کشیدگی یا آسیب رساندن به این عضلات، از بلند کردن چیزهای سنگین مانند بغل گرفتن کودکان یا حیوانات خانگی، حمل وسایل سنگین یا ورزش کردن با وزنه خودداری کنید. در مورد اینکه چقدر وزن را می‌توانید بلند کنید، با جراح پلاستیک خود صحبت کنید.

فشار خون خود را بررسی کنید

زیباجویانی که در حین لیپوساکشن غبغب تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند ممکن است پس از آن دچار افت فشار خون شوند. ماده بی‌حس‌کننده می‌تواند 24 ساعت پس از عمل در بدن شما باقی بماند، بنابراین مهم است که فشار خون خود را کنترل کنید و مطمئن شوید که از سطح قابل‌قبول پایین نمی‌آید. فشارسنج‌های مچی دستگاه‌های مناسب و مؤثری برای کنترل فشار خون در خانه هستند. فشار خون خود را هر چند ساعت یک‌بار یا طبق توصیه پزشک متخصص جراحی پلاستیک اندازه‌گیری کنید.

عکس قبل و بعد از عمل ساکشن غبغب
عکس قبل و بعد از عمل ساکشن غبغب

 

انجام خدمات ساکشن غبغب در کلینیک محمدی

بیشتر درد، ناراحتی، تورم و کبودی باید پس از یک هفته از بین بروند و به این ترتیب می‌توانید با پیشرفت بهبودی، مدت‌زمان کمتر را در خانه بمانید. بهبودی کامل و مشاهده اثرات کامل این عمل ممکن است چند ماه طول بکشند. اثرات لیپوساکشن غبغب بین هفت تا 10 سال باقی می‌مانند، در صورتی که وزن خود را ثابت نگه دارید و از پوست خود به خوبی مراقبت کنید.

رعایت مراقبت های بعد از عمل ساکشن غبغب رمز موفقیت شما در رسیدن به نتایج ماندگار ساکشن غبغب است. اگر می‌خواهید از لیپوساکشن غبغب بهترین نتیجه را بگیرید، پزشکان مجرب ما در کلینیک محمدی به شما بهترین خدمات را ارائه می‌دهند. برای کسب مشاوره رایگان و رزرو وقت قبلی می‌توانید همین حالا فرم مشاوره رایگان ما را پر کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها
افزودن دیدگاه