کلینیک محمدی
خدمات تخصصی کاشت مو و ابرو
سوالات متداول

سانترال لب چیست؟ | مزایا و معایب + هزینه

مریم جعفری
3 هفته پیش
خواندن 9 دقیقه
7 بازدید
خانه » وبلاگ » عمومی » سانترال لب چیست؟ | مزایا و معایب + هزینه
سانترال لب چیست

جراحی سانترال لب یک راه‌حل بسیار موثر برای افرادی است که مایل به داشتن لب‌هایی برجسته و بزرگ هستند. در این روش جراحی فاصله بین بینی و خود لب بالایی کاهش پیدا می‌کند تا لب بالایی حالتی برجسته پیدا کند. سانترال لب برای افرادی که لب بالایی نازکی دارند یک راه‌حل دائمی است. این روش هم برای بزرگ کردن لب و هم برای افتادگی لب ناشی از افزایش سن استفاده می‌شود. در این مقاله از مجله کلینیک محمدی، به طور کامل به این سوال که سانترال لب چیست پاسخ خواهیم داد.

 

سانترال لب چیست؟

سانترال لب یا لیفت لب بالایی (Central Lip Lift) یک عمل جراحی زیبایی است که هدف آن چرخاندن دائمی لب بالایی به سمت بیرون و کشیدن آن به سمت بالاست. این کار باعث می‌شود تا مقدار بیشتری از بافت لب دیده شود. جراحی برای سانترال لب گزینه‌ای برای زیباجویان جوان و مسن مناسب است. زیباجویانی که سانترال لب را انتخاب می‌کنند، معمولا به دنبال راه‌حلی دائمی و دوری از تزریق فیلر یا بوتاکس هستند.

شاخص کلیدی برای انجام این عمل به بیشتر بودن فاصله بین بینی و لبه بالایی نهفته است. به ناحیه زیر بینی فیلتروم می‌گویند. با کوتاه کردن فیلتروم و کشیدن لب بالایی به سمت بالا، رنگ صورتی بیشتری از لب‌ها دیده می‌شود و تصور لب‌های بزرگی را ایجاد می‌کند. داشتن لب‌های نازک و زیاد بود فاصله بین بینی و لبه بالایی مهمترین دلایل برای انجام سانترال لب است.

عکس قبل و بعد سانترال لب

 

مزایای سانترال لب

جراحی سانترال لب طیف وسیعی از مزایای را ارائه می‌دهد و می‌تواند نتایج قابل‌توجهی را به همراه داشته باشد. یکی از مزیت‌های مهم این عمل، زمان نسبتاً کوتاه انجام عمل است که به شما امکان می‌دهد فعالیت‌های عادی خود را در حدود هفت روز پس از جراحی از سر بگیرید. عمل می‌تواند بین 30 تا 45 دقیقه انجام شود. مزایای دیگر این عمل شامل موارد زیر هستند:

 • دائمی بودن نتایج سانترال لب
 • روشی ظریف برای بزرگتر کردن لب‌ها
 • بدون نیاز به تزریق مواد خارجی
 • بهبود تناسب صورت (کم شدن فاصله بین بینی و لب بالایی)
 • بهبود شکل دهان و لبخند
 • انجام عمل با بی‌حسی موضعی
 • دوره نقاهت بین دو تا سه هفته
 • یک عمل جراحی کم تهاجمی و کم عارضه

انواع سانترال لب و روش انجام عمل

در ادامه پاسخ به این سوال که سانترال لب چیست، بدی نیست به انواع این عمل زیبایی نیز اشاره کنیم. انواع مختلفی از روش‌های سانترال لیفت لب وجود دارند که همه روش‌ها شامل یک برش در پوست بین بینی و لب بالایی هستند. در ادامه به انواع سانترال لب اشاره می‌کنیم:

 

سانترال لب شاخ گاوی

سانترال لب شاخ گاوی یا (Bullhorn) شامل یک برش منحنی در امتداد مرز پایینی بینی است. برش شبیه سبیل یا شاخ گاو است. پزشک شما دقیقاً یک تکه پوست شبیه شاخ گاو را از زیر بینی جدا می‌کند. لبه پایینی برش به سمت بالا کشیده می‌شود و لب بالایی را بلند می‌کند و بیرون می‌زند.

سپس برش با بخیه‌های ظریف در امتداد پایه بینی بسته می‌شود. سانترال لب شاخ گاوی یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های سانترال لب است. این روش به طور کلی منجر به زخم‌های تقریبا نامرئی می‌شود. جای زخم آنقدر روی انحنای بینی پنهان شده است که قابل‌توجه نیست. علاوه بر این، سانترال لب بول هورن نتایج دائمی دارد.

 

لیفت مستقیم لب

لیفت مستقیم لب (Gullwing) روش رایجی برای بزرگ‌تر نشان دادن لب‌هاست. این روش شامل یک برش پوستی درست در مرز سرخابی (Vermillion) است. این ناحیه درست بالای لب است، به جای زیر بینی که در سانترال لب شاخ گاوی انجام می‌شود.

پس از برش یک تکه نازک از پوست، جراح لب را بیرون زده و در جای خود بخیه می‌زند. هدف لیفت مستقیم لب ایجاد یک مرز مشخص‌تر برای لب بالایی است. بااین‌حال، این روش می‌تواند یک جای زخم نازک را بالای لب باقی بگذارد؛ اما زخم معمولا تنها با مشاهده دقیق قابل‌مشاهده است و بعضی مدتی از ناپدید می‌شود.

سانترال لب چیه

 

لیفت گوشه لب

سانترال لب گوشه که به آن «Grin Lift» نیز می‌گویند، با هدف بهبود لبخند و ایجاد ظاهری شادتر انجام می‌شود. گوشه‌های لب برخی از زیباجویان به طور طبیعی پایین است که می‌تواند ظاهری غمگین را به آنها بدهد. عمل لیفت گوشه لب به این موضوع می‌پردازد و هدف آن بالا بردن گوشه‌های لب است.

عمل سانترال لب گوشه شامل دو برش در دو گوشه لب است. جراح دو طرف لب را به سمت بالا و بیرون می‌کشد و ظاهری خندان ایجاد می‌کند. برای بهبود نتایج کلی می‌توانید یک سانترال گوشه لب را با یک سانترال لب بول هورن یا لیفت مستقیم لب ترکیب کنید.

سانترال لب ایتالیایی

سانترال لب ایتالیایی گزینه دیگری برای بزرگ‌تر کردن لب‌ها بدون پرکننده است. این عمل شامل برش‌های کوچک‌تری در مقایسه با سانترال لب مرکزی و شاخ گاوی است. سانترال لب ایتالیایی شامل دو برش کوچک زیر هر سوراخ بینی است. جراح مقداری پوست در ناحیه فیلتروم را بر می‌‌دارد. سپس لب بالای بلند می‌شود و به سمت بالا کشیده می‌شود. بعد از بهبودی جای زخم از بین می‌رود و فاصله بینی با لب بالایی کم می‌شود.

 

لیفت مرکزی لب

لیفت مرکزی لب یکی دیگر از روش‌های جراحی برای بزرگ نشان دادن لب‌هاست. این روش شامل یک برش منفرد درست زیر بینی است. این برش در مقایسه با سانترال لب بول هورن و لیفت مستقیم لب است. این نوع سانترال لب تمرکز بیشتری در قسمت میانی لب بالایی دارد. این عمل قسمت میانی لب را بلند می‌کند تا برجستگی بیشتری به لب‌ها ببخشد. در اکثر موارد می‌توان سانترال لب را در کلینیک انجام داد. ممکن است نیازی به بستری شدن در زیباجویان نباشد.

 

سانترال لب برای چه کسانی مناسب است؟

اینکه بدانید چه کسانی کاندیدای سانترال لب هستند، بخش عظیمی از پاسخ به سوال سانترال لب چیست را تشکیل می‌دهد. سانترال لب هم برای زیباجویان جوان و هم برای افراد مسن مناسب است. اگر شرایط زیر را دارید، این عمل برای شما مناسب خواهد بود:

 • شما لب بالایی نازک دارید (به دلیل ژنتیک یا پیری زودرس).
 • شما می‌خواهید از دریافت فیلرها هر چند ماه یکبار خودداری کنید.
 • فیلرها نتایج رضایت‌بخشی به شما ارائه نمی‌دهند.
 • شما می‌خواهید چین‌وچروک بالای لب خود را کاهش دهید.
 • فاصله بین بینی و لب بالایی شما بیش از 1.5 سانتی‌متر است.
 • حداقل 4 هفته قبل و بعد از جراحی حاضر به ترک سیگار هستید.
 • به طور کلی در سلامت کامل قرار دارید.

پوست با بالا رفتن سن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و فیلتروم آویزان می‌شود و این موضوع باعث کوچک شدن لب بالایی خواهد شد. از سوی دیگر، برخی از افراد با لب‌های باریک به دنیا می‌آیند و می‌خواهند لب‌های پرتری داشته باشند. پس این عمل برای این افراد اثربخش و مفید خواهد بود.

کجا سانترال لب انجام بدم

 

مراقبت‌های بعد از جراحی سانترال لب

بهبودی پس از سانترال لب معمولاً ساده است. علائم شامل کبودی خفیف، تورم لب، درد و بی‌حسی هستند. شدت ناراحتی در روز دو تا سه به اوج خود می‌رسد و سپس فروکش می‌کند. شما می‌توانید یک تا دو روز پس از جراحی سانترال لب خود به محل کار بروید و به آرامی فعالیت بدنی را از سر بگیرید.

با این ‌حال توصیه می‌شود هنگام ریکاوری از ورزش‌های سنگین و شدید دوری کنید. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی ضروری است. مصرف غذاهای پروتئینی، سبزیجات، میوه و نوشیدن زیاد آب ضروری است.

مراقبت بیشتر در اطراف ناحیه لب، خودداری از خوابیدن روی صورت و اجتناب از باز شدن بیش‌ازحد دهان، اقدامات مهمی برای ریکاوری بعد از سانترال لب است. استفاده از مسواک با سر کوچک‌تر می‌تواند به این اقدامات احتیاطی کمک کند. شما می‌توانید به‌طورمعمول بخورید و بنوشید. بااین‌حال، ممکن است در چند روز اول کمی ناراحتی داشته باشد. بخیه‌های شما باید بعد از پنج تا هفت روز کشیده شوند (مگر اینکه بخیه‌های قابل‌جذب باشند).

 

خطرات و عوارض سانترال لب

سانترال لب مانند هر عمل جراحی خطرات خاصی را به همراه دارد؛ به همین دلیل برای پاسخ به سوال سانترال لب چیست، لازم است عوارض این عمل را نیز بررسی کنیم. در حالی‌ که اینعوارض نادر هستند، مهم است که از خطرات بالقوه آگاه باشید و قبل از انجام عمل با جراح خود در میان بگذارید. برخی از خطرات مرتبط با سانترال لب ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • عفونت: خطر عفونت در محل‌های برش وجود دارد، اما امکان آن بسیار کم است. جراح شما دستورالعمل‌هایی را در مورد نحوه مراقبت از برش‌ها و به حداقل رساندن خطر عفونت به شما ارائه می‌دهد.

 

 • جای زخم: درحالی‌که تلاش برای به حداقل رساندن جای زخم و قرار دادن برش‌ها در مکان‌های مشخص انجام می‌شود، هنوز احتمال ایجاد جای زخم وجود دارد. پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل برای ارتقای بهبودی و به حداقل رساندن جای زخم بسیار مهم است.

 

 • بی‌حسی یا تغییر حس: بی‌حسی موقت یا تغییر حس در ناحیه تحت درمان پس از عمل جراحی سانترال لب امکان‌پذیر است. در بیشتر موارد، احساس با گذشت زمان به حالت عادی باز می‌گردد، اما ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

 

 • عدم تقارن: بعد از جراحی خطر کمی عدم تقارن در ظاهر لب وجود دارد. جراح شما برای دستیابی به نتایج متعادل دقت زیادی می‌کند، اما مهم است که درک کنید که تقارن کامل همیشه تضمین‌شده نیست.

 

 • تأخیر در بهبودی: بهبودی زخم در برخی افراد دیر صورت می‌گیرد که این موضوع می‌تواند روند بهبودی را طولانی کند. پیروی از مراقبت مناسب از زخم و شرکت در قرار ملاقات‌های بعدی پس از عمل می‌تواند به نظارت و رفع هرگونه نگرانی در بهبودی کمک کند.

 

 • نتایج رضایت‌بخش: درحالی‌که اکثر زیباجویان از نتایج سانترال لب خود راضی هستند، این احتمال وجود دارد که نتیجه انتظارات شما را برآورده نکند. بسیار مهم است که انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید و نتیجه مورد نظر خود را در مرحله مشاوره با جراح در میان بگذارید.

 

هزینه سانترال لب چقدر است؟

قیمت سانترال لیفت لب بسته به تجربه پزشک، اعتبار کلینیک، موقعیت مکانی مطب یا کلینیک، پیچیدگی‌های عمل و روش جراحی متفاوت است. بااین‌حال، توصیه می‌کنیم تعادل خوبی بین کیفیت و قیمت برقرار کنید. انجام عمل با قیمت کم می‌تواند نشان‌دهنده کیفیت پایین جراحی و عوارض بلندمدت باشد. قیمت بالا نیز اغلب شامل خدمات اضافی است. پس مهم است یک قیمت منصفانه و متعادل را در نظر بگیرید.

هزینه سانترال لب

 

انجام عمل سانترال لب با کلینیک محمدی

در طول این مطلب سعی کردیم پاسخ جامعی به سوال سانترال لب چیست بدهیم. فهمیدیم که لیفت سانترال لب یک عمل زیبایی است که فضای بین بینی و لب بالایی را کوتاه می‌کند که این موضوع باعث برجسته شدن لب‌های بالایی می‌شود. این روش شامل برداشتن نوار کوچکی از پوست زیر بینی و بلند کردن لب بالایی است. عمل معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

برای انجام لیفت سانترال لب می‌توانید از خدمات ما در کلینیک محمدی بهره‌مند شوید. ما از بهترین و شناخته‌شده‌ترین پزشکان یا امکانات پیشرفته استفاده می‌کنیم تا لبخند رضایت به لب‌های شما بیاوریم. برای کسب مشاوره رایگان و رزرو وقت قبلی همین حالا فرم مشاوره زیر را پر کنید.

 

 

جراحی لیفت مرکزی لب چقدر طول می‌کشد؟
جراحی معمولاً بین 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد. این عمل یک روش سرپایی است، بنابراین می‌توانید همان روز به خانه بروید.
زمان بهبودی لیفت مرکزی لب چقدر است؟
بهبودی اولیه حدود یک هفته است و تورم و کبودی کاهش می‌یابد. بهبودی کامل و ناپدید شدن جای زخم ممکن است چندین ماه طول بکشد.
نتایج لیفت سانترال لب چقدر ماندگار است؟
نتایج به طور کلی طولانی‌مدت هستند. اثرات پیری به طور طبیعی ادامه خواهد داشت، اما اثرات لیفت لب دائمی است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مقالات مرتبط
دیدگاه‌ها
افزودن دیدگاه